Athletes After Graduation

Whether it's an adult league, a pick up game, post secondary or professionally, Salisbury athletes have a strong commitment to athletics after graduation.

Below is a list of Salisbury atheletes who have played at the post secondary and/or professional level. If you know of any errors or omissions to the list please email with any corrections or additions.  This list is always growing and we look forward to adding many names in the future.  Where possible, links have been added to sites containing information on the athlete's accomplishments. 

The Honour Roll

Last Name

First Name

Grad Year

Sport

Where

Allen

Gina

1998

Basketball

Kings University

Argue

Cam

2007

Football

University of Saskatchewan

Baker

Mark

 

Basketball

University of Alberta

Baker

Phil

1975

Basketball

 

Barrett

Sean

2004 

Volleyball

NAIT

Ball

Caroline

1978

Basketball

 

Balogun

Alex

2006

Football

University of Saskatchewan

Baugh

Dan

1992

Rugby

Canadian National Team
Cardiff Blues

Bennett

Darcy

2001

Football

University of Alberta

Bennett

Marc

1993

Football

University of Alberta

Bilida

Kim

 

 

NAIT

Bishop

Melanie

2004

Volleyball

SAIT

Bonner

Cam

 

 

NAIT

Boyko

Steven

1999

Football

University of Alberta

Boysen

Kellie

1998

Basketball

Kings University

Brooks

Keley

1988

Basketball

Grant MacEwan

Brown

Katherine

 1994

 Volleyball

University of Alberta
University of Regina

Brydon

Karen

1990

Basketball

University of Alberta

Budinski

Tyler

2005

Football

University of Alberta

Bunting

Blake

1990

Football

Evangel College

Burge

Cathy

1986

Basketball

SAIT

Butler

Jakob

2015

Football

York University

Butler

Lindsay

1999

 

Grant MacEwan

Cameron

Kevin

 1997

Soccer

Simon Fraser University & Canadian    National Team

Campbell

Suzanne

 

Basketball

University  of Saskatchewan or University of Regina

Campbell

Suzanne

2001

Basketball

Kings University and University of Regina

Chase

Teanna

2008

Rugby

University of Alberta

Clouston

Cory

1988 or 1989

 

 

Cole

Austin

2016

Track & Field

University of Alberta

Corrigan

Cheryl

1994

Basketball

University of Calgary

Cousins

Gerry

1978

Basketball

University of Alberta

Cousins

Laurie

1978

Volleyball

University of Alberta

Covelli

Jennifer

 

Volleyball

Lewis-Clark State College

Cragg

Lindsay

2000

Volleyball

University of Calgary and  NAIT

Currie

Cara

 1999

 

Grant MacEwan and Mount Royal

Curtis

Darcy

1990

Football

Simon Fraser

Dallinger-Williams

Ashley

 

Rugby

University of Alberta

Dermott

Brock

2004

Football

University of Alberta

Duxbury

Brad

 

Football

University of Alberta

Ehlert

Anita

1987

Basketball

University of Alberta

Erickson

Jaime

2015

Ice-hockey

Grant McEwan

Evtushevski

Greg

1983

 

 

Fisher

Stan

 

Swimming

University of Alberta

Forrester

Asha

2000

Basketball

SAIT

Frost

Greg

2008

Football

University of Calgary

Gangji

Naz

 

Volleyball

Grant MacEwan
Augustana University

Gillies

Kim

 1996

Volleyball

University of Alberta

Goertz

Dave

1983 or 1984

Hockey

Pittsburgh Farm Team

Hamilton

Jennifer

1992

Baseketball

University of Alberta

Handley

Laura

 

 

Grant MacEwan

Handley

Glen

 

Volleyball

Mount Royal and University of Calgary

Hankinson

Duncan

2007

Football

University of Alberta

Harburn

heather

1996

Basketball

Augustana

Harrison

Greg

 

Basketball

University of Alberta

Herbert

Jeremy

 

 

University of Calgary

Herbert

Sara

 1996

Volleyball

Grant MacEwan

Herbert

Jody

1980

Basketball

NAIT

Hinds

Darcy

2007

Football

University of Saskatchewan

Hinds

Darren

2005

Football

University of Saskatchewan

Holden

Nick

2005?

 

 

Jekabson

Whitney

2003

Basketball

SAIT

Jensen

Jennifer

1991

Basketball

Grant MacEwan

Johnson

Mike

1993

Baseball

Majors MLB

Jones

Trevor

1992

Volleyball

University of Alberta

Joy

Robin

 2001

Basketball

Kings University

Judd

Mackenzie

 

Basketball

Olds College

Kadatz

Brenda

1984

Volleyball

 

Kakoschke

David

1975

Basketball

 

Kakoschke

Dean

1986

Volleyball

University of Alberta

Khan

Janelle

2004

Track & Field

University of Alberta

Kibler

Kasia

2004

Basketball

Concordia

Kokoshke

Dean

 

 

University of Alberta

Lacroix

Leslie

1986

Basketball

University of Alberta

Lavorato

Luke

2001

Football

University of Alberta

Lazar

Curtis

2013

Hockey

Drafted 17th in 1st round by Ottawa in 2013.

Lupul

Dez

1988

Basketball

Grant MacEwan

MacAlpine

Craig

 

Badminton

 

MacAlpine

Kevin

 

Badminton

 

MacLeod

Nicole

2001

Basketball

Concordia

Marciak

Andrea

2001

Volleyball

Red Deer and University of Saskatchewan

Marciak

Lisa

2007

Volleyball

Red Deer College

Marion

Franklin

2011

Football

University of Alberta

Marion

Raelene

2004

World Championship in powerlifting

 

Marshall

Corey

 

 

Grant MacEwan

McLeod

Nicole

 

Rugby

 

Meek

Colete

2004

Volleyball

Arizona State

Meek

Sarah

 

Volleyball

University of Idaho

Meek

Allen

 

Volleyball

University of Calgary

Miller

Cari

1987

Basketball

Grant McEwan

Miller

Keith

 

Basketball

Concordia

Murray

Heather

1992

Soccer

University of Alberta

Nash

Dallas

1990

Football

Bishops University
Evangel College

Nehring

Brad

2009

Football

University of Saskatchewan

Nelson

Tara

1988

Basketball

NAIT

New

Maureen

1981

Swimming

1984 Olympics

Pandos

Ryan

 

Swimming

 

Paton

Kelsey

2014

Volleyball

Red Deer College, AB

Patterson

Cara

2004

Track & Field

University of Alberta

Procktor

Terri

1980

Soccer

NAIT

Purschke

Anna

2016

Ice-hockey

Mount Royal College, Calgary, AB

Pysyk

Mark

2010

Hockey

NHL

Reaney

Shauvan

 2005

Basketball

Grant MacEwan and University of Windsor

Reinhart

Griffin

2012

Hockey

1st. round draft pick by the New York Islanders in 2012

Rempel

Chad

1999

Football

University of Saskatchewan
Toronto Argonauts
Chicago Bears

Riddle

Mike

2004

Half-Pipe Skiing

Olympic Silver Medal

Rogers

Leslie

2001

Curling

Team Alberta

Ross

Darren

late 1980s

Basketball

Grant MacEwan

Ross

Connie

1983

Volleyball

University of Alberta

Schlegel

Alex

 

Basketball

Concordia

Setzer

Tristan

2015

Cross Country

University of Hawaii

Seutter

Joel

2009

Football

University of Saskatchewan

Schoeppe

Reggie

2015

Football

University of Alberta

Schreiber

Mike

2003

Ice-hockey

NCAA Union College, New York State.

Schryver

Jessie

2005

Football

University of Manitoba

Short

Morgan

 1996

Volleyball 

Grant MacEwan

Short

Kirby

1991

Football

Simon Fraser and  University of Alberta

Shudra

Megan

 

Volleyball

NAIT

Simon

Jackie

1995

Basketball

University of Alberta

Simon

Krysta

 

Basketball

Grant MacEwan

Taylor

Jordan

 

Basketball

Camrose College

Thompson

Bonnie

 

Soccer

Metro State Denver

Ulrich

Nicole

 

 

Grant MacEwan

Undershutte

Leanne

1980

Basketball

NAIT

Van Drunen

Mark

 

Volleyball

Grant MacEwan

Vollmer

Jennifer

 

 

Grant MacEwan

Walker

Chase

 

Volleyball

Mount Royal

Weissbach

Gerald

1975

Basketball

Augustana

Wilkie

Tracie

1988

Basketball

University of Alberta

Winkel

Jarred

1999

Football

University of Alberta
Edmonton Eskimos

Wolfram

Rhonda

1980

Basketball

Grant MacEwan and  University of Alberta

Wolfram

Mike

1976

Football

University of Alberta

Wood

Jennifer

 

Basketball

Grant MacEwan

Wood

Kathy

1985

Hockey

 

 

September 2017
SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
 
 
 
 
 
2
3
4
16
23
30
Add to Google Calendar Subscribe to Calendar Download iCal

Upcoming Activities

Add to Google Calendar Subscribe to Calendar Download iCal
Monday, September 25, 2017
Sr Boys' Volleyball vs SCA
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Sr Girls' Volleyball vs Blessed Oscar Romero
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Blessed Oscar Romero
Tuesday, September 26, 2017
Jr. Girls' Volleyball vs Ross Sheppard
Time: 5:00 pm - 8:29 pm
Location: Ross Sheppard
Jr Boys' Volleyball vs Ross Sheppard
Time: 6:30 pm - 8:00 pm
Location: Ross Shep
Jr Football vs Ross Sheppard
Time: 7:30 pm - 10:00 pm
Location: Clarke Stadium
Wednesday, September 27, 2017
X-Country -
Time: 4:30 pm - 6:00 pm
Location: Rundle Park
Sr Girls' Volleyball vs Sturgeon
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Sturgeon
Cheer Practice
Time: 6:00 pm - 8:00 pm
Location: Small Gym
Thursday, September 28, 2017
Jr Boys' Volleyball vs Harry Ainlay
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Sr Boys' Volleyball vs Jasper Place
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Jasper Place
Jr Girls' Volleyball vs Harry Ainlay
Time: 6:30 pm - 8:00 pm
Location: Salisbury
Friday, September 29, 2017
Sr Football vs Bev Facey
Time: 5:00 pm - 7:30 pm
Location: Emerald Hills
Monday, October 2, 2017
Sr Boys' Volleyball vs Louis St. Laurent
Time: 6:30 pm - 8:00 pm
Location: Salisbury
Tuesday, October 3, 2017
Jr Football vs Archbishop O'Leary
Time: 5:00 pm - 7:30 pm
Location: Clarke Stadium
Jr. Girls' Volleyball vs Spruce Grove
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Spruce Grove
Sr Girls' Volleyball vs Archbishop MacDonald
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Wednesday, October 4, 2017
X-Country - Divisions
Time: 4:15 pm - 6:30 pm
Location: Goldbar Park
Sr Boys' Volleyball vs Ross Sheppard
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Thursday, October 5, 2017
Jr Boys' Volleyball vs Bev Facey
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Bev Facey
Jr Girls' Volleyball vs Bev Facey
Time: 6:30 pm - 8:00 pm
Location: Bev Facey
Friday, October 6, 2017
Sr Football vs Spruce Grove
Time: 7:30 pm - 10:00 pm
Location: Fuhr Sports Park
Tuesday, October 10, 2017
Jr Girls' Volleyball vs Archbishop O'Leary
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Jr Football vs Memorial
Time: 6:00 pm - 8:30 pm
Location: Fuhr Sports Park
Wednesday, October 11, 2017
X-Country - Zone Championships
Time: 1:00 pm - 4:00 pm
Location: Goldbar Park
Thursday, October 12, 2017
Jr Boys' Volleyball vs Jasper Place
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Jr Girls' Volleyball vs Jasper Place
Time: 6:30 pm - 8:00 pm
Location: Salisbury
Friday, October 13, 2017
Sr Football vs Harry Ainlay
Time: 7:30 pm - 10:00 pm
Location: Emerald Hills
Monday, October 16, 2017
Sr Girls' Volleyball vs Ardrossan
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Ardrossan
Sr Boys' Volleyball vs Edmonton Christian
Time: 6:30 pm - 8:00 pm
Location: Edmonton Christian
Tuesday, October 17, 2017
Jr Football vs Harry Ainlay
Time: 5:00 pm - 7:30 pm
Location: Emerald Hills
Jr. Girls' Volleyball vs St. Albert
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: St. Albert
Wednesday, October 18, 2017
Sr Boys' Volleyball vs Bev Facey
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Sr Girls' Volleyball vs Leduc
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Leduc
Thursday, October 19, 2017
Sr Girls' Volleyball vs McNally
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Friday, October 20, 2017
SrFootball vs Austin O'Brien
Time: 7:30 pm - 10:00 pm
Location: Clarke Stadium
Saturday, October 21, 2017
X-Country- Provincials
Time: 8:00 am - 4:00 pm
Location: Edmonton - Rundle Park
Monday, October 23, 2017
Sr Girls' Volleyball vs Archbishop Jordan
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Archbishop Jordan
Sr Boys' Volleyball vs Archbishop Jordan
Time: 6:30 pm - 8:00 pm
Location: Archbishop Jordan
Tuesday, October 24, 2017
Jr Girls' Volleyball vs Strathcona
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Jr Football vs Bellerose
Time: 6:00 pm - 8:30 pm
Location: Emerald Hills
Jr Boys' Volleyball vs Strathcona
Time: 6:30 pm - 8:00 pm
Location: Salisbury
Wednesday, October 25, 2017
Sr Boys' Volleyball vs Spruce Grove
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Sr Girls' Volleyball vs SCA
Time: 6:30 pm - 8:00 pm
Location: Salisbury
Saturday, October 28, 2017
Cheer Choreography Camp
Time: 10:00 am - 5:00 pm
Location: Small Gym
Sunday, October 29, 2017
Cheer Choreography Camp
Time: 12:00 pm - 5:00 pm
Location: Small Gym
Monday, October 30, 2017
Jr Football vs Austin O'Brien
Time: 5:00 pm - 7:30 pm
Location: Clarke Stadium
Sr Boys' Volleyball vs Strathcona
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Strathcona
Sr Girls' Volleyball vs Parkland Immanuel
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury