Proud to be at Salisbury

CONGRATULATIONS TO THE EDMONTON OIL KINGS, WINNERS OF THE MEMORIAL CUP 2014

CONGRATULATIONS TO THE EDMONTON OIL KINGS, WINNERS OF THE MEMORIAL CUP 2014

Since September of 2007, Salisbury High School has been the proud host school for the Edmonton Oil Kings.  Each year, 8-12 Oil Kings players attend classes in the morning to continue their studies while they play in the Western Hockey League.  These top athletes are supported by the Educational Advisor, Sharon Sereda and the staff of Salisbury High School. Sharon can be reached at sharon.sereda@eips.ca.

Edmonton Oil Kings presently attending Salisbury Composite High School 2016-17:

Nick Bowman (from Sherwood Park)

Ethan Cap (from North Vancouver, B.C.)

Ty Gerla (from Calgary, AB)

Brayden Gorda (from Edmonton, AB)

Liam Hughes (from Kelowna, B.C.)

Brett Kemp (Traded January 2017 from Saskatchewan)

Wyatt McLeod (from Lake Country, B.C.)

Kobe Mohr (from Lloydminster, AB)

Davis Murray (from Sherwood Park,AB)

 

 

 

A Few Words from the Team

The Oil Kings have now been attending Salisbury as their franchise school since 2007. Throughout this period, players have enjoyed great success in their academic classes while steadily increasing their ability level on the ice and in the League standings.

The following are the players who have been honoured with the team Scholastic Player of the Year Award, a western Hockey League distinction which honours classroom success and contribution to the team:

  • 2007/2008 Shayne Neigum
  • 2008/2009 Rhett Rachinski
  • 2009/2010 Mark Pysyk
  • 2010/2011 Ryan Dech
  • 2012/2013 Cole Benson
  • 2013/2014 Dysin Mayo


During our tenure since the return to modern day participation in The Western Hockey League, a total of 12 players have been drafted to the National Hockey League in the entry draft held each June.

  • Tristan Jarry - Pittsburg Penguins - 2nd round
  • Mitchell Moroz - Edmonton Oilers - 2nd round
  • Curtis Lazar - Ottawa Senators - 1st round
  • Griffin Reinhart - New York Islanders - 1st round
  • Cody Corbett - New York Islanders
  • Henrik Samuelsson - Phoenix Coyotes - 1st round
  • Mark Pysyk Buffalo Sabres 1st round 23rd overall
  • Keegan Lowe Carolina Hurricanes 3rd round
  • Travis Ewanyk Edmonton Oilers 3rd round
  • Michael St. Croix New York Rangers 4th round
  • Laurent Brossoit Calgary Flames 6th round
  • Thomas Vincour - Dallas Stars - 5th round


A number of our graduates who benefited from their Salisbury experience and have continued their education through classes at either the University Alberta or Athabasca University while continuing to play at the major junior level. This is certainly a credit to the foundation they have received.

Congratulation to the following, former Salisbury students:

Rhett Rachinski University of Alberta
Ryan Dech Athabasca University
Travis Ewanyk Athabasca University
Davis Stephans Athabasca University

September 2017
SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
 
 
 
 
 
2
3
4
16
23
30
Add to Google Calendar Subscribe to Calendar Download iCal

Upcoming Activities

Add to Google Calendar Subscribe to Calendar Download iCal
Monday, September 25, 2017
Sr Boys' Volleyball vs SCA
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Sr Girls' Volleyball vs Blessed Oscar Romero
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Blessed Oscar Romero
Tuesday, September 26, 2017
Jr. Girls' Volleyball vs Ross Sheppard
Time: 5:00 pm - 8:29 pm
Location: Ross Sheppard
Jr Boys' Volleyball vs Ross Sheppard
Time: 6:30 pm - 8:00 pm
Location: Ross Shep
Jr Football vs Ross Sheppard
Time: 7:30 pm - 10:00 pm
Location: Clarke Stadium
Wednesday, September 27, 2017
X-Country -
Time: 4:30 pm - 6:00 pm
Location: Rundle Park
Sr Girls' Volleyball vs Sturgeon
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Sturgeon
Cheer Practice
Time: 6:00 pm - 8:00 pm
Location: Small Gym
Thursday, September 28, 2017
Jr Boys' Volleyball vs Harry Ainlay
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Sr Boys' Volleyball vs Jasper Place
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Jasper Place
Jr Girls' Volleyball vs Harry Ainlay
Time: 6:30 pm - 8:00 pm
Location: Salisbury
Friday, September 29, 2017
Sr Football vs Bev Facey
Time: 5:00 pm - 7:30 pm
Location: Emerald Hills
Monday, October 2, 2017
Sr Boys' Volleyball vs Louis St. Laurent
Time: 6:30 pm - 8:00 pm
Location: Salisbury
Tuesday, October 3, 2017
Jr Football vs Archbishop O'Leary
Time: 5:00 pm - 7:30 pm
Location: Clarke Stadium
Jr. Girls' Volleyball vs Spruce Grove
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Spruce Grove
Sr Girls' Volleyball vs Archbishop MacDonald
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Wednesday, October 4, 2017
X-Country - Divisions
Time: 4:15 pm - 6:30 pm
Location: Goldbar Park
Sr Boys' Volleyball vs Ross Sheppard
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Thursday, October 5, 2017
Jr Boys' Volleyball vs Bev Facey
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Bev Facey
Jr Girls' Volleyball vs Bev Facey
Time: 6:30 pm - 8:00 pm
Location: Bev Facey
Friday, October 6, 2017
Sr Football vs Spruce Grove
Time: 7:30 pm - 10:00 pm
Location: Fuhr Sports Park
Tuesday, October 10, 2017
Jr Girls' Volleyball vs Archbishop O'Leary
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Jr Football vs Memorial
Time: 6:00 pm - 8:30 pm
Location: Fuhr Sports Park
Wednesday, October 11, 2017
X-Country - Zone Championships
Time: 1:00 pm - 4:00 pm
Location: Goldbar Park
Thursday, October 12, 2017
Jr Boys' Volleyball vs Jasper Place
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Jr Girls' Volleyball vs Jasper Place
Time: 6:30 pm - 8:00 pm
Location: Salisbury
Friday, October 13, 2017
Sr Football vs Harry Ainlay
Time: 7:30 pm - 10:00 pm
Location: Emerald Hills
Monday, October 16, 2017
Sr Girls' Volleyball vs Ardrossan
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Ardrossan
Sr Boys' Volleyball vs Edmonton Christian
Time: 6:30 pm - 8:00 pm
Location: Edmonton Christian
Tuesday, October 17, 2017
Jr Football vs Harry Ainlay
Time: 5:00 pm - 7:30 pm
Location: Emerald Hills
Jr. Girls' Volleyball vs St. Albert
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: St. Albert
Wednesday, October 18, 2017
Sr Boys' Volleyball vs Bev Facey
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Sr Girls' Volleyball vs Leduc
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Leduc
Thursday, October 19, 2017
Sr Girls' Volleyball vs McNally
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Friday, October 20, 2017
SrFootball vs Austin O'Brien
Time: 7:30 pm - 10:00 pm
Location: Clarke Stadium
Saturday, October 21, 2017
X-Country- Provincials
Time: 8:00 am - 4:00 pm
Location: Edmonton - Rundle Park
Monday, October 23, 2017
Sr Girls' Volleyball vs Archbishop Jordan
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Archbishop Jordan
Sr Boys' Volleyball vs Archbishop Jordan
Time: 6:30 pm - 8:00 pm
Location: Archbishop Jordan
Tuesday, October 24, 2017
Jr Girls' Volleyball vs Strathcona
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Jr Football vs Bellerose
Time: 6:00 pm - 8:30 pm
Location: Emerald Hills
Jr Boys' Volleyball vs Strathcona
Time: 6:30 pm - 8:00 pm
Location: Salisbury
Wednesday, October 25, 2017
Sr Boys' Volleyball vs Spruce Grove
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury
Sr Girls' Volleyball vs SCA
Time: 6:30 pm - 8:00 pm
Location: Salisbury
Saturday, October 28, 2017
Cheer Choreography Camp
Time: 10:00 am - 5:00 pm
Location: Small Gym
Sunday, October 29, 2017
Cheer Choreography Camp
Time: 12:00 pm - 5:00 pm
Location: Small Gym
Monday, October 30, 2017
Jr Football vs Austin O'Brien
Time: 5:00 pm - 7:30 pm
Location: Clarke Stadium
Sr Boys' Volleyball vs Strathcona
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Strathcona
Sr Girls' Volleyball vs Parkland Immanuel
Time: 5:00 pm - 6:30 pm
Location: Salisbury